— Üzerine kar yağan —

Karadeniz Çayının Yolculuğu

Çay, insanlık tarihinin çok eskisinden bu yana çok sevilerek kültürlerimizde yerini almıştır. Çayın kökeni, üretimi, demlenişi ve dünyada çay kültürü hakkında söylenecek çok şey vardır. Fakat ülkemizde ve dünyada Karadeniz Çayı’nın yeri bambaşkadır. Rakımı çok yüksek, oksijeni bol tepelerin, üzerine yağan karın saf suyuyla beslenmiş çay bahçelerinde filizlenerek başlar, Karadeniz Çayı’nın yolculuğu. Neşesini emeğine harman etmiş binlerce kişinin elleriyle toplanarak modern teknolojiyle donatılmış fabrikalarda işlenip sıcak dost sohbetlerinde “tavşan kanı” içimiyle bize eşlik etmeyi sürdürür.

ES tea Çay nasıl toplanıyor?
ES tea Karadeniz Çayı, özel bahçelerinde Nisan ayında filiz verir, Mayıs ayında mahsül ``el`` ile ve çay makasıyla toplanır. 2 yaprak 1 tomurcuk şeklinde özel üretim için ayrılır.
Çay toplandıktan sonra ne oluyor?
Karadeniz'in zorlu tepelerinde bulunan bahçelerimizden toplanan çaylar çuvallarla, bekletilmeden ve canlılığı korunarak fabrikamızın toplama merkezine getirilir.
Kaliteli çay için yapılan ilk işlemler nelerdir?
Eksperlerimiz çayı kontrol eder, üretime taze girmesini sağlar. Çay, soldurma teknelerinde %70 suyunun azaltılması işlemine tabi tutulur.
Siyah çay neden kararır?
Siyah çayın kalitesini belirleyen en önemli unsur fermantasyon işlemidir. Çay yaprakları hava ile temas eder, öz su oksijen ile yanıp oksidasyonuyla çayın kararmasını sağlar.
ES tea Çay kurutma işlemi ustalıkla gerçekleştirilir.
Çayın sağlıklı şekilde saklanabilmesini kurutma işlemi sağlar. Lezzetli bir çayı ayıran en önemli etkenlerden birisidir kurutma. Ustalıkla yapılan işlem tüm lezzeti korur.
Çay tasnif ve paketlemeyle tüketime hazırlanır.
Çaylar paketleme aşamasında tasnif edilir. Tasnif çayın, ebat ve ağırlığa göre ayrıştırılmasıdır. ES tea Çay hakkaniyetle çayını size sunar. Afiyet olsun.
Rakımı Yüksek Çay Bahçelerinin Yüksek Aromalı Karadeniz Çayı!